Loterijas un izlozes

Loterija ir pasaulē izplatīta un atzīta azartspēļu forma, kuras pamatā ir skaitļu izlozes ar iespēju iegūt iespaidīgus laimestus. Latvijā pazīstamākās loterejas ir SuperBingo, Eurojackpot, VikingLotto un citas.

Līdzīgi kā cita veida azartspēles, arī loterija dažādos veidos tika novērota pat pirms vairākiem gadsimtiem pirms mūsu ēras. Tiek uzskatīts, ka pirmās loterijas tipa spēlēs fiksētas Senajā Ķīnā aptuveni 200.gadā p.m.ē., savukārt Eiropā pirmās loterijas izlozes notikušas Romas Impērijā.

To popularitāte un attīstība tika novērota arī turpmākajos vēstures periodos, taču 19. un pat 20.gadsimta sākumā loterijas un citu veidu azartspēļu formas daudzviet bija nelegālas un aizliegtas. Mūsdienās tās pamatā notiek pastiprinātā valsts kontrolē un būtiska daļa no iegūtā finansējuma nonāk valsts budžetā.

loterijaLielākās loterijas Latvijā organizē Latvijas Loto, kas ir Latvijas Republikas valsts akciju sabiedrība, kuras kapitāldaļas pieder valstij. Ar visa veida loteriju uzraudzību un licencēšanu nodarbojas Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija (IAUI).

Tieši Latvijas Loto uzskatāmi par pirmajiem, kuri sāka piedāvāt loterijas online. Jau 1996.gada decembrī spēlētājiem internetā bija iespēja izmēģināt veiksmi klasiskajā skaitļu loterijas variācijā Latloto 5 no 35. Kopumā Latvijas Loto organizē sešas skaitļu loterijas ar divām papildspēlēm, un visas tās darbojas arī kā loterijas internetā. Lai piedalījos tajās, spēlētājam tirzniecības vietās vai interneta vietnē jāiegādājas loterijas biļete.

Vietējās Latvijas loterijas ir SuperBingo, Latloto 5 no 35, Keno un Loto 5, savukārt sadarbībā ar citām valstīm tiek rīkotas VikingLoto un EuroJackpot, kuru galvenie laimesti sasniedz vairākus miljonus eiro. Visu minēto skaitļu loteriju izlozes stingrā uzraudzībā notiek iepriekš noteiktā laikā un vietā, taču vēlāk tās redzamas televīzijā vai skatāmas izlozes internetā.

Klasiskās skaitļu loterijas balstās uz spēlētāju nejauši vai automatizēti izvēlētiem skaitļiem, un pēcāk izlozē ar lototrona palīdzību nejauši tiek noskaidrotas laimējošo skaitļu kombinācija/as. Ja spēlētāja loterijas biļete sastāv no izlozētajiem skaitļiem, tā iegūst laimestu. Iespējas kā iegūt laimestu dažādās loterijās atšķiras, un rīkotāji tām nosaka varbūtības.

Piemēram, lai iegūtu galveno laimestu EuroJackpot (10-90 miljoni eiro), spēlētājam savā loterijas biļetē precīzi jāatmin pieci pamatskaitļi, kā arī divi papildskaitļi. Izlozes rīkotājs šādam notikumam fiksējis varbūtību 1: 95 344 200. Tikmēr SuperBingo, kas ir bingo spēles variācija, galvenais laimests iegūstams, atminot visus 20 loterijas biļete izvēlētos skaitļus, turklāt tās jāizlozē līdz noteiktai robežbumbiņai. Varbūtība šāda laimesta iegūšanai ir 1 : 2 650 447. Protams, rīkotāji piedāvā arī mazākus un reālāk iegūstamus laimestus.

Visā pasaulē lielākā loterija ir ASV organizētā Powerball, kurā 2016.gadā trīs spēlētāji savā starpā sadalīja aptuveni pusotru miljardu eiro lielo laimestu.

Protams, skaitļu loterijas nav vienīgais loterejas formāts. Tas pats Latvijas Loto piedāvā dažāda veida momentloterijas, kas pieejamas loterijas biļetes vai interneta spēles formātā. Lai piedalītos tajā spēlētājam, vienkārši jānopērk biļete/jāspēlē spēle ar mērķi iegūt laimējošos simbolus.

Tāpat dažādas loterijas internetā bezmaksas un ārpus tā piedāvā plaša spektra uzņēmumi/pakalpojumu sniedzēji. Tajās var piedalīties, iegādājoties konkrētu produktu, aizpildot anketu utml. Šajā gadījumā svarīgi pievērst uzmanību tam, vai attiecīgā loterija ir reģistrēta (loterijas atļaujas nr.,).

Lai gan arī loteriju piedāvājuma un laimestu klāsts ir gana saistošs un potenciāli ienesīgs, jāatzīst , ka šeit viss ir vēl vairāk balstīts uz nejaušībām un veiksmi nekā kazino spēles. Jā, arī loterijas dod iespēju pielietot simtiem stratēģiju, taču tās lielākajā daļā ir pilnīgi bezjēdzīgas, ņemot vērā spēcīgo nejaušību ietekmi.

Loterija piedāvā salīdzinoši šauras izklaides iespējas – tu vienkārši nopērc loterijas biļetes un gaidi izlozes, vai arī pāris sekunžu laikā nokasi simbolus.

Ivars Lielmanis