Zviedrijas azartspēļu uzraugs uzskata, ka skarbie ierobežojumi nāks par labu nelegālajam tirgum


Ar savu viedokli par potenciālajiem azartpēļu ierobežojumiem Zviedrijā klajā nākusi uzraugošā institūcija Spelinspektionen, kas uzskata, ka no tiem iegūs nelegālās azartspēles.

Jau ziņojām, ka Zviedrijas veselības un sociālo lietu ministrija Covid-19 slimības radītās krīzes ēnā rosinājusi uzlikt skarbus ierobežojumus online azartspēlēm. To starpā ir iemaksu limiti nedēļā (€459), kā arī bonusa piedāvājumu apjoma ierobežošana līdz deviņiem eiro.

Ja tos apstiprinās Zviedrijas parlaments, tie būs spēkā 1.jūnija līdz pat 2020.gada beigām. Lai gan Spelinspektionen piekrīt likuma garam, tam rodas bažas par spēlētāju aizsardzības mazināšanos un to pāreju uz nelegālo tirgu.

“Spelinspektinonen pamatā piekrīt šādai īslaicīgai spēlētāju finanšu aizsardzības stiprināšanai, taču apšauba dažus priekšlikumus, ” vēstīts paziņojumā.  “Tomēr regulators lēš, ka attiecīgajiem priekšlikumiem būs nenozīmīga ietekme uz licencēto uzņēmumu spēlētāju aizsardzību.”

Spelinspektionen atzīmē, ka depozīta limta noteikumi tiek piemēroti katram operatoram atsevišķi, kas nozīmē to, ka spēlētājs tiek mudināts veikt iemaksas pie vairākiem operatoriem, attiecīgi pārkāpjot minēto robežu. “Azartspēļu inspekcijas viedoklis ir tāds, ka SEK 5000 (459 eiro)limits nedēļā ir salīdzinoši liela summa.”

Regulators arī atzīmē, ka spēlētāji, kuriem limiti radīs tiešu ietekmi, meklēs alternatīvas, tai starpā nelegālajā tirgū, kas apdraudēs viņu drošību.

Pavisam nesen klajā nācis “Branschföreningen för Onlinespel” (BOS) pētījums, kurš norāda, ka legālais online azartspēļu tirgus varētu būtu vien 72% liels, plānot0 ~90% vietā. Tieši tāpēc BOS ģenerālsekretārs Gustavs Hofsteds aicinājis veselības ministru aicinājis atcelt piedāvājumu.  Tam arī sekoja atklāta vēstule un petīcija, kuru parakstījuši 12 dažādi operatori.

Tikmēr Latvijā joprojām spēkā ir Covid-19 krīzes likuma pants, kas liedzis licencētās  online azartspēles pilnībā līdz pat ārkārtas stāvokļa beigām, kas šobrīd ir 9.jūnijs. Nevienā citā Eiropas valstī tik skarbi ierobežojumu joprojām nav piemēroti.

Neilgi pēc ārkārtas stāvokļa pagarināšanas Optibet sūdzību pieņēma Satversmes tiesa un ierosināja lietu par pieņemto lēmumu atbilstību Satversmei un Eiropas likumiem. Šobrīd līdz jūlijam Saeimai jāiesniedz skaidrojumus par likuma pantu, savukārt lietas uzsākšanas termiņš ir oktobris.

Licences darbība šobrīd ir apturēta pārtraukta šādiem azarstspēļu operatoriem:

  • Pafbet
  • Klondaika.lv
  • Optibet
  • Betsafe
  • Olybet
  • 11.lv
  • FenikssCasino
  • Synottip
  • Laimz.lv

 

Kristaps Mednis