Vikinglotto ir deviņu valstu organizēta skaitļu loterija, kuras mērķis ir sakrāt 6+1 skaitļu kombināciju, taču laimēt iespējams arī ar mazākām kobinācijām.

Loterija tiek organizēta kopš 1993.gada un tā, iespējams,  ir vecākā visā Eiropā. Šobrīd tajā piedalās Latvija (kopš 2011.gada), Lietuva, Igaunija, Zviedrija, Somija, Norvēģija, Dānija, Īslande un Slovēnija (kopš 2017.gada). Latvijā, līdzīgi kā citas loterijas un izlozes, organizē Latvijas Loto.

Minimālais iespējamais džekpots, iegūstot 6+1 kombināciju, ir 3 miljoni eiro, taču tas var uzkāpt līdz pat 35 miljoniem. Vienas biļetes cena ir 0,80 eiro.

Salīdzot, piemēram, ar EuroJackpot, Vikinglotto izmaksu sistēma katrā valstī ir atšķirīga. Ja džekpota un nākamās augstākās kombinācijas laimesti ir vienādi, neatkarīgi no valsts,  tad pārējo kombināciju laimesti atkarīgi no katras dalībvalsts noteikto iespējamo kombināciju skaita, kā arī pārdoto biļešu apjoma. Piemēram, Latvijā ir iespējamas astoņas laimējošu kombināciju grupas, taču Īslandē tādas ir sešās. Tāpat Latvijā 8.34% no kopējā nedēļas balvu fonda nonāk rezerves fondā.

Pieci no desmit lielākajiem džekpotiem ir laimēti Norvēģijā, kas kopā ar Īslandi, Somiju, Dāniju uz Zviedriju ir spēles pirmsācējas minētajā 1993.gadā.

Lielākais Vikinglotto džekpots laimēts 2016.gadā, pirms maksimālā laimesta robežas noteikšanas,  kad 44 miljonus eiro savā starpā sadalīja divas biļetes no Norvēģijas (desmit spēlētāju grupa) un Dānijas. Norvēģijas spēlētājiem precīzs bija arī valsts noteiktais papildskaitlis, kas tiem deva vēl 10 miljonus.

Otrs lielākais laimests ir 35,367,365 eiro vērtībā, kas 2017.gada novembrī laimēts Norvēģijā. Pēdējais lielākais džekpots, 33 miljonu eiro vērtībā,  laimēts 2018.gada aprīlī, arī Norvēģijā.

Latvijā spēles džekpots nav laimēts, taču lielākais laimests ir 815 001 (2016.gads), kas joprojām ir lielākais laimests valsts vēsturē. Tikmēr Igaunijā 2013.gadā laimēti vairāk nekā 700 tūkstoši.

Emīls Rubenis