Latvijas azartspēļu tirgus 2020.gada pirmajā pusē piedzīvo iespaidīgu kritumu


Azartspēles Latvijā 2020.gada pirmajā pusē piedzīvojušas pamatīgu apgrozījuma kritumu, salīdzinot ar tādu pašu laika periodu pirms gada, liecina LR Azartspēļu Uzraudzības Inspekcijas (IAUI) publicētie dati.

2020.gada pirmajos sešos mēnešos Latvijas azartspēļu tirgū apgrozīti nedaudz vairāk nekā 74 miljoni eiro, kas ir par ~80,5 miljoniem jeb 52% mazāk nekā tādā pašā laika periodā pērn. Tāpat salīdzinājumam var atzīmēt, ka 2019.gada otrajā pusgadā apgrozījums sasniedza pat gandrīz 170 miljonus.

Ieņēmumu pozīcijā lielākos zaudējumus cietusi zemes kazino spēļu automāti, 2020.gada pirmajā pusgadā iegūstot par aptuveni 65,7 miljoniem jeb 59% mazāk nekā līdzīgā laika periodā gadu iepriekš (45,7 milj. pret 111,4 milj.). Visstabilāk noturējušās interaktīvās azartspēles, kas ieguvušas par aptuveni pieciem miljoniem jeb ~18% mazāk nekā pērn (20,9 milj. pret 25,3 milj.)

Skaidrojums šādam kritumam tālu nav jāmeklē – ar COVID-19 pandēmijas saistīto valstī noteikto ierobežojumu dēļ spēļu zāles atradās “dīkstāvē” no 22.marta līdz pat 9.jūnijam, kamēr licencētās online azartspēles nebija pieejamas no 8.aprīļa līdz 9.jūnijam.

Visspilgtāk tas atspoguļojas, salīdzot gada pirmos divus ceturkšņus. Piemēram, 2020.gada pirmajā ceturksnī azartspēļu apgrozījums sastādīja gandrīz 62 miljonus eiro, savukārt otrajā ceturksnī tie bija tikai 12 miljoni eiro. Online azartspēles gada pirmajā ceturksnī guva gandrīz 16 miljonus eiro lielus ienākumus, kamēr otrajā ceturksnī tie bija tikai pieci miljoni eiro.

No visa augstāk minētā, protams, izriet arī tas, ka būtiski samazinājušās nodokļu iemaksas valsts budžetā. Tika paredzēts, ka pirmajā pusgadā tās sasniegs gandrīz 28 miljonus eiro, tomēr faktiski tie bijuši vien 17,3 miljoni.

Tendences liecina, ka līdz ar darbības atsākšanu azartspēles ir strauji atkopušās, tomēr neprognozējamās situācijas dēļ diez vai var uzskatīt, ka gada turpinājumā viss atgriezīsies ierastajās sliedēs un iepriekš novērotā izaugsme turpināsies.

Ivars Lielmanis