Menu

Jauns pētījums atklāj, kāpēc azartspēļu pārtraukšana ir tik sarežģīta

Cilvēki jau krietnu laiku mēģina atklāt, kāpēc azartspēles rada atkarību un no kāpec atteikšanās no spēlēšanas principā nav iespējama. Nesens petījums radis atbildi uz šo jautājumu. 

Kā jau visiem labi zināms, liela daļa cilvēku azarspēles izmanto kā izklaidi un brīvā laika pavadīšanas veidu. Tomēr ir spēlētāji, kuri nonāk atkarības varā, zaudē kontroli, kas rezultējas lielos zaudējumos.

Lai gan pašsaprotami, ka kazino ir vienmēr ir priekšrocības, atkarīgi spēlētāji turpina spēlēt un cerēt, ka nākamais grieziens būs tas laimīgais.

Atkarību rosina arī azartspēļu plašā pieejamība un dažādas reklāmas, kas normalizē azarspēles un piesaista arvien jaunākus upurus.

Šo gadiem ilgo problēmu ar dažādiem pētijumiem mēģina risināt neirozinātne. Tie ir fokusēti uz to, kas notiek bioloģiskā līmenī, kad spēlētāji saskarās ar uz risku tendētu uzvedību.

Šāda veida pētījumi tuvākajā nākotnē var palīdzēt azartspēļu atkarību ārstēšanā. Lai gan varētu šķist, ka vainojama smadzeņu zona, kas stimulē apmierinājumu, problēma esot daudz kompleksāka.

Tā esot saistīta ar emocijām un lēmumu veikšanu, kas veido aizraušanos. Džona Hopkinsa Universitātes pētījumā tiek uzskatīts, ka ir atrasta smadzeņu daļa, kurai būtiska loma riskantu lēmumu veikšanā.

Pētnieki izmantojuši mērkaķus, jo tiem ir gandrīz identiska smadzeņu struktūra kā cilvēkam un tās funkcionē līdzīgi. Mērkaķi tika izmantoti, lai tie spēlētu spēli, kurā kā balva ir ūdens. 20% iespēja, ka tie iegūst 10mil ūdeņa, savukārt 80%, ka 3mil.  Mērkaķi izvēlējās spēlēt, lai gan tie nebija izslāpuši.

Pētījumā secināts, ka smadzeņu daļa, kura, iespējams, ir atbildīga par azartspēļu atkarības rašanos ir “papildu acu zona”, kura regulē acu kustību un ietekmē lēmumu veikšanu. Kad pētnieki mērkaķiem “atslābināja” šo zonu, iespēja, ka mērķaki iesaistīsies riskantās likmēm samazinājās par 30%-40%.

Līdz ar to iespējams, ka tieši šī smadzeņu daļa regulē risku un vēlmi iesaistīties ar risku saistītās aktivitātēs. Tajā pašā laikā, paies laiks līdz tiks rasta sapratne, kā cilvēkam ietekmēt šīs daļas darbību. Tomēr nevar noliegt, ka sperts būtisks solis, lai atrisinātu azartspēļu problēmu.